Ryga to nie tylko Stare Miasto i kamienice, to również nowoczesność. Miejscem, które ściąga turystów jest Biblioteka Narodowa Łotwy. Gdy ktoś już się dostanie na wieżę kościoła świętego Piotra to na stówę zauważy trójkątny budynek po drugiej stronie Dźwiny. To jest właśnie budynek biblioteki.
Atrakcją turystyczną jest nie tylko sama biblioteka ale również taras widokowy na ostatnim piętrze. Niestety w związku z wieloma imprezami tam organizowanymi nie zawsze jest dostępny dla odwiedzających. Nam się nie udało wejść na taras ale widok z okien też jest całkiem fajny.
Budynek jest nowy i nowoczesny.
W 2008 r. rozpoczęto budowę według projektu znanego łotewsko-amerykańskiego architekta Gunnara Birkertsa, otrzymał on zlecenie zaprojektowania budynku w 1989 r. Inspiracją były Zamek Światła i Góra Szkła z łotewskiej mitologii.
Biblioteka ma trzynaście pięter i sześćdziesiąt osiem metrów wysokości. Koszty budowy wyniosły 193 mln euro. W bibliotece pracuje 480 osób.
Zwiedzanie rozpoczyna się od parteru. Tutaj są sale wystawowe, w których można obejrzeć eksponaty z historii literatury na Łotwie.
My pobawiliśmy się „książką” multimedialną. Każda strona książki to inna znana opowieść, a przewrócenie strony aktywowało prezentację audio-wideo na ekranie.
Aby wejść na teren biblioteki należy:
a. zamknąć torby i plecaki w szafce w przechowalni (szafka zamyka się po wrzuceniu 1 euro, które później, po otwarciu jest zwracane).
b. pobrać identyfikator w recepcji.
Na piętrach oprócz czytelni tematycznych, do których nie wchodzimy, są wydawnicze i biblioteczne eksponaty i jeszcze dwie sale wystawowe.
Na bulwarze pomiędzy biblioteką i Dźwiną znajduje się instalacja „Divi Raini” czyli „Dwóch Rainisów”, dwie jednakowe, ale różnej wielkości, figury Rainisa, łotewskiego pisarza.