Podróże – Łotwa 2024 – co jeszcze w Rydze?

Co jeszcze w Rydze? Przy okazji, przechodząc albo włócząc się uliczkami poza ryską starówką?

Pewnie każdy dojrzy ryski „Pałac Kultury” czyli budynek Łotewskiej Akademii Nauk. Tutaj na 17 piętrze jest taras widokowy, ale nie próbowaliśmy się tam dostać.

Tuż obok, na rogu ulic Benjaminas i Purvisa stoi niewielka ale urokliwa prawosławna Cerkiew Zwiastowania. Jeśli chcecie zajrzeć do środka, nie ma problemu, tylko warto pamiętać, że panie wchodzą z nakryciem głowy.

Przy ulicy Dzirnavu 149 stoi Świątynia Zbawienia kościoła baptystów wybudowana w 1927 roku.

Kilkaset metrów dalej na skwerku przy tej samej ulicy stoi ciekawa instalacja – „Klepsydra” stworzona w 2005 autorstwa rzeźbiarza łotewskiego Reinisa Varpa i projektanta Atisa Lusisa.

W zupełnie innej części Rygi, pomiędzy wspominanym kwartałem secesyjnych kamienic i katedry Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej, stoi budynek konsulatu Rosji. Sam budynek, architektonicznie jest atrakcyjny, ale współczesną atrakcją są instalacje w parku po drugiej stronie ulicy, nazwa ulicy przy której stoi kamienica oraz potężny plakat na budynku muzeum vis-a-vis konsulatu.





I jeszcze pójdziemy nad Dźwinę. Na skwerze przy rzece stoi pomnik Bojowników 1905 roku. Mi się kojarzy z typowym radzieckim stylem pomników ale pomnik zaprojektował Karlis Pluksne a wykonał popularny rzeźbiarz Alberts Terpilovskis. Pomnik poświęcony jest tym, którzy zginęli podczas demonstracji w styczniu 1905, gdy wojsko rosyjskie strzelało do demonstrantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *