Frombork – Szpital Św. Ducha

Szpital Św. Ducha we Fromborku to bardzo specyficzne, jak na muzeum, miejsce. W chwili obecnej znajduje się tam Muzeum Historii Medycyny. Wcześniej, jak sama nazwa wskazuje, był to budynek szpitala. Dlaczego specyficzny? Ano dlatego, że szpital przeciętnemu człowiekowi kojarzy się z wielkim budynkiem, wieloma pokojami, salami operacyjnymi itd. Ten budynek bardziej przypomina kościół niż szpital. Trzy nawy i kaplica. Budynek powstał w pierwszej połowie XIV wieku. Do nawy głównej przylegało 12 cel dla chorych oraz pomieszczenia gospodarcze i socjalne. W 1990 przystosowano budynek do celów muzeum

Muzeum pokazuje przedmioty, fotografie oraz rękopisy związane z medycyną. Muzeum obsługiwane jest przez przesympatyczne panie, z którymi po zwiedzaniu długo rozmawialiśmy.

Oprócz stałych eksponatów, przez najbliższy rok w Muzeum będzie można zobaczyć „theatrum anatomicum” czyli zbiór części ciała w formalinie, dotkniętych chorobą lub uszkodzeniem, które jeszcze na początku ubiegłego wieku były jednym z elementów nauki lekarzy. Zbiór „sformalizowanych” eksponatów jest uzupełniony o inne „artefakty” – modele wykonane z drewna, papier-mache czy gipsu oraz zbiór czaszek.

Obok budynku jest herbarium z ziołami.

Za herbarium znajdujemy małą kapliczkę oraz  kilka płyt nagrobnych w języku niemieckim z lat 1908-42.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *