Karczew – cmentarze żydowskie

Karczew-Anielin

Cmentarz żydowski w Otwocku, miejsce, o którym można znaleźć informacje na wielu portalach. Faktycznie w Karczewie. W Karczewie cmentarze są dwa – jeden w mieście, gdzie chowano mieszkańców, drugi cmentarz znajduje się w lesie w miejscu oznaczonym jako Karczew-Anielin.

Cmentarz założony w XIX wieku w czasie wojny zniszczony przez Niemców. Najnowszy grób, który znalazłem pochodzi z 1950 roku. Cmentarz ogrodzony jest kamieniami polnymi, trudno powiedzieć, że jest uporządkowany aczkolwiek widać, że w niektórych miejscach ktoś starał się coś zrobić. Duża część płyt ma poprawione napisy, są niektóre odremontowane ale spora część leży, sporo jest uszkodzonych. Według wiki na cmentarzu został pochowany Urke Nachalnik ale informacja ta nie jest potwierdzona i nie znaleziono jego nagrobka. Z drugiej strony trudno się dziwić, skoro pisarz został rozstrzelany przez Niemców w 1939 roku za wyniesienie z płonącej synagogi Tory. Ponoć pozwolono go pochować ale trudno oczekiwać, żeby pozwolono również stawiać nagrobek. W Internecie jest dostępny indeks nagrobków, które można znaleźć na cmentarzu.

 Sporo ciekawych informacji daje się znaleźć na temat symboliki nagrobków żydowskich. Po pierwsze sam kształt macewy ma symbolizować bramę, przez którą przechodzi się z życia na ziemi do życia w innym świecie. To co jest mocno symboliczne, to ornamenty w górnej części macewy. Parę tych ornamentów udało mi się sfotografować właśnie na tym cmentarzu.

Świecznik symbolizuje grób kobiety.

Złamane drzewo oznacza przedwczesny zgon, co akurat na tym cmentarzu nie dziwi, bo to cmentarz pacjentów szpitali otwockich.

Korona była umieszczana na nagrobkach osób szanowanych, w szczególności rabinów.

Księgi symbolizują osobę uczoną w księgach judaizmu.

Ręce w geście błogosławienia oznaczają, że pochowany pochodził z rodu Kohenów, którzy historycznie byli kapłanami.

Skarbonkę z ręką wrzucającą monetę umieszczano na grobach osób znanych z dobroczynności.

Dzban lub miskę umieszczano na nagrobkach osób pomagających w świątyni (między innymi w obmywaniu dłoni)

Karczew – Otwocka

Drugi cmentarz, ten miejski jest położony w środku miasta. Cmentarz również założony w XIX wieku, ogrodzony, też zniszczony. Ponoć znajduje się tam ok 50 nagrobków. Najstarszy z nich pochodzi z końca XIX wieku. Cmentarz położony jest pomiędzy domami a wygląda trochę jak pustynia – jest na wydmach i do tego mocno wypalone słońcem trawy. Wygląd trochę niesamowity ale jednocześnie mocno klimatyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *