Warszawa Cmentarze – Stare Powązki cz. 2 – pisarze i poeci

Dzisiaj wybraliśmy się na Stare Powązki śladami grobów znanych pisarzy i poetów. Oczywiście wybór grobów był subiektywny.

Zapraszam na wycieczkę.

Agnieszki Osieckiej chyba nikomu nie trzeba przybliżać.

Kolejne miejsce to grobowiec Bolesława Prusa. Ponoć „odnowiony” ze środków Miasta Stołecznego Warszawy ale musiało to być dawno. I od tego czasu raczej nikt się grobem nie zajmuje.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer ma nową tablicę nad starym nagrobkiem.

Teraz coś z historii, piękny nagrobek Jadwigi Łuszczewskiej piszącej pod pseudonimem Deotyma. Ja pamiętam z dzieciństwa jedną z moich ulubionych powieści jej autorstwa „Panienka z okienka”.

Dalej Adolf Dygasiński. To między innymi twórca słynnego Asa. As to pies Ali. Adolf Dygasiński napisał powieść pod tym tytułem a tytułowym bohaterem był właśnie młody wyżeł wabiący się As. Później jego postać została wykorzystana w Elementarzu. Postać Asa jest widoczna na nagrobku autora. Pierwsza figura była odlana w brązie niestety, zgodnie z zasadami panującymi na Starych Powązkach, została skradziona w 2001 roku. Na szczęście dzięki akcji władz Pińczowa i tamtejszego gimnazjum imienia Dygasińskiego, grobowiec odnowiono i uzupełniono brakującą rzeźbę. Tym razem As jest wyrzeźbiony z kamienia pińczowskiego więc jest szansa, że nie zostanie ponownie skradziona.

Niedaleko znajdujemy grób pisarki, której twórczość my poznaliśmy przy okazji podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Monika Warneńska, pod takim pseudonimem pisała Kazimiera Jelonkiewicz. W latach 1964-75 była korespondentem wojennym w Wietnamie. Napisała sporo bardzo ciekawych powieści pokazujących właśnie te rejony Azji. Gorąco polecamy.

Melchiora Wańkowicza nie trzeba przedstawiać. Szkoda, że to jest kolejny okradziony grób. Tym razem, również standardowo, z literek. Został ukradziony cały napis „Melchior Wańkowicz”, ostały się tylko kropki przy ś. p. pewnie dlatego, że nie dało się ich podważyć.

Jan Dobraczyński ma skromny standardowy grób i chyba, niestety, mocno zapadł w pamięć w związku ze swoją działalnością polityczną (PAX, ZBoWiD, ZAiKS, FJN i wreszcie PRON). Ja go będę pamiętał za powieść „Marcin powraca z daleka”. Tak, wiem powieść mocno polityczna ale mimo wszystko ją lubię.

Teraz, w okolicach Katakumb – Bolesław Leśmian.

Stefan Wiechecki – Wiech.

Mieczysław Jastrun

W Alei Zasłużonych – Paweł Jasienica

i zaraz obok Jan Tadeusz Stanisławski. Tak, profesor Jan Tadeusz Stanisławski, to już 12 lat mija od jego śmierci. Ja nigdy nie zapomnę „Zezem”. A jego powiedzenie „I to by było na tyle” jest wyryte na jego grobie.

Przy kolejnym grobie miałem łzy w oczach. Pamiętacie Plastusia? Plastuś siedzi na grobie Marii Kownackiej. Kolejnym obrabowanym grobie. Gdyby nie Plastuś i… naklejona na płycie nagrobnej kartka nikt by nie wiedział, że tutaj pochowana jest autorka ulubionej z dzieciństwa książki.

W katakumbach można jeszcze znaleźć płytę pamiątkową Franciszka Bohomolca. Znaleźć to trudno powiedzieć. Litery na tablicy są mocno nieczytelne. Dzięki wyszukiwarce w Internecie udało się jednak ją namierzyć.

Janina Porazińska ma bardzo skromny nagrobek.

Grób Narcyzy Żmichowskiej wygląda jakby sam nagrobek był oryginalny natomiast pomnik był nowy.

Grób Antoniego Odyńca wybitnie pasuje do zabytkowego cmentarza, szkoda że jest zaniedbany.

Kolejny historyczny nagrobek to Stanisław „Cat” Mackiewicz.

Kończąc dochodzimy jeszcze do nagrobka rodziny Janczarskich. Czesław Janczarski to twórca ulubionej postaci z dzieciństwa – Misia Uszatka. Jego syn – Jacek Janczarski to autor scenariusza do Zmienników.

Ostatni grób, który tym razem odwiedziliśmy to grób Kazimiery Iłłakowiczówny. Piękny nagrobek z książką podawaną na dwóch rozłożonych dłoniach.

I jeszcze lista namiarów:

Agnieszka Osiecka 284 b wprost/2/16

Maria Kownacka 6/1/22

Bolesław Prus 209/1/4-5-6

Monika Warneńska z/5/13

Adolf Dygasiński 84/5/24-25

Melchior Wańkowicz 186/3/4-5

Jan Dobraczyński 185/3/17

Bolesław Leśmian 171/3/25

Mieczysław Jastrun 169/2/11

Stefan Wiechecki Wiech 169/2/8

Paweł Jasienica Aleja Zasłużonych/1/38

Stanisław Młodożeniec Aleja Zasłużonych/1/93

Jan Tadeusz Stanisławski 163/6/9

Franciszek Bohomolec Katakumby/168/5

Janina Porazińska 19/2/7

Narcyza Żmichowska 19/3/31

Antoni Odyniec 29/2/10-11

Jadwiga Łuszczewska Deotyma 64/1/12

Kazimierz Przerwa-Tetmajer Klin obok s pod murem/1/53

Jacek Janczarski b/8/8

Kazimiera Iłłakiewiczówna 81/3/24

Stanisław Cat-Mackiewicz 90/3/27

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *