Puszcza Kampinoska – Laski

Już raz opisywałem okolice Lasek po spacerze w Puszczy Kampinoskiej. Tym razem oprócz nowych „znalezisk” pokażę coś jeszcze.

Ale od początku. Czerwony szlak prowadzi od przystanku autobusowego w Laskach do Góry Ojca. Po drodze mijamy nowy krzyż na pniu drzewa. Upamiętnia on żołnierzy armii „Poznań” i armii „Pomorze”, którzy zginęli w okolicach Lasek i Sierakowa w dniach 17-21 września 1939 roku.

Dochodzimy do Góry Ojca i dalej w dół w stronę potężnego dębu, na którym znajduje się maleńki ołtarzyk.

A teraz cel naszej wycieczki – dwa tygodnie temu w okolicy Góry Ojca płonęła Puszcza. I już tutaj widać działalność strażaków. Od drogi w głąb lasu prowadzi wielka bruzda. Za chwilę już wiemy po co – płonęła ściółka a bruzda ograniczała możliwość rozprzestrzeniania się ognia.

Na szczęście, co widać na zdjęciach, płomienie sięgnęły tylko ok. 2-3 metrów, ponieważ korony drzew w tym miejscu są znacząco wyżej, udało się ogarnąć pożar aczkolwiek wygląda na to, że spaliło się kilka hektarów lasu.

Bruzda ciągnęła się aż do drogi pożarowej i później kolejna ciągnęła się znów w głąb lasu. Ta oddziela spalony las od tego, którego płomienie ognia nie sięgnęły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *