Cmentarz jeńców radzieckich 1941-44 w Białobrzegach

W Białobrzegach podczas II Wojny Światowej Niemcy zorganizowali obóz jeniecki, w którym przebywali żołnierze Armii Czerwonej. Na terenie obozu chowano jeńców, którzy głównie zginęli z głodu, teraz znajduje się ten cmentarz. Oprócz dużej liczby żołnierzy radzieckich w obozie przebywali również internowani żołnierze włoscy (od 1943 do 1944 roku).

Trzy groby z pełnymi danymi zmarłych Włochów znajdują się z prawej strony przy wejściu. Włochów w obozie przebywało ponad dwa tysiące ale nie stwierdzono ilu z nich zginęło.

Na cmentarzu podczas badań w końcu lat czterdziestych ubiegłego wieku zidentyfikowano ok. 10 tysięcy pochowanych. I teraz najważniejsze – cmentarz jest generalnie zaniedbany. W 2010 roku grupa okolicznych mieszkańców postarała się uporządkować teren, pomalowali gwiazdy na nagrobkach i ustawili dwie tablice informacyjne. Ta druga mocno obecnie niepolityczna…

Dlaczego dopiero w 2010 skoro Związek Radziecki i jego spadkobierczyni Rosja są mocno wrażliwi na punkcie cmentarzy żołnierzy radzieckich? Jak wieść gminna niesie problemem było to, że to byli jeńcy a tych traktowano w ZSRR jako zdrajców i ich grobom nie należał się szacunek. To chyba jest odpowiedź na nasze pytanie, które sobie zadaliśmy po obejrzeniu cmentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *