Puszcza Kampinoska – śladem kolejki wąskotorowej Piaski Królewskie – Wilcze Tułowskie

Nasza kolejna wycieczka to kontynuacja kilku poprzednich. W ubiegłym roku odwiedziliśmy Piaski Królewskie aby obejrzeć pozostałości po ostatniej stacji kolejki wąskotorowej, która była wybudowana w pierwszej połowie ubiegłego wieku aby obsługiwać miejscowy tartak (tutaj opisałem tamtą wycieczkę: Piaski Królewskie). W tym miesiącu idąc w poprzek drogi, którą jeździła kolejka, trafiliśmy w środku Puszczy na resztki torów i wtedy wpadliśmy na pomysł trochę dłuższej trasy, która by nam pozwoliła obejrzeć całość odcinka biegnącego przez Puszczę. Trasa z Piasków do Wilcz Tułowskich to 10 km, czyli w obie strony ok. 20. Zajęło to nam, wraz z przerwami na fotografowanie 4,5 godziny.

Okolice Piasków Królewskich to spora ilość pozostawionych szyn oraz betonowe podkłady, w niektórych miejscach uzupełnione drewnianymi.

Im dalej w las tym… mniej torów i więcej drewnianych podkładów.

Długimi odcinkami widać tylko nasyp, po którym jeździły pociągi. Niestety nie ma śladów po stacjach, które były w Puszczy, natomiast co pewien czas stoją resztki mocowań słupów wysokiego napięcia (tych drewnianych) oraz wycięty betonowy taki słup.

Po dojściu do skrzyżowania z czerwonym szlakiem przecinamy tory, które giną w lesie i krzakach

i ok. 2 km idziemy drogą, która dochodzi do Wilczy Tułowskich. Tam znajduje się ostatnia stacja na skraju Puszczy a jednocześnie ostatnia stacja aktualnie jeżdżącego „Pociągu Retro”. Ale to już temat na kolejną wycieczkę.

Jedna uwaga do wpisu “Puszcza Kampinoska – śladem kolejki wąskotorowej Piaski Królewskie – Wilcze Tułowskie

  1. Witam
    Jak mozna sie z Pania skontaktowac?
    Poszukuje informacji o Mennonitach z Bromierzyka i o tym co stalo sie tam pod koniec wojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *