Warszawa – Cmentarz w Wilanowie

Na cmentarz wybraliśmy się przy okazji godziny wolnego czasu. W pierwszej chwili, po wyświetleniu listy znanych osób, pochowanych na tym cmentarzu stwierdziłem, że jest zbyt długa żeby obejrzeć wszystkie groby, ale po szczegółowym jej przejrzeniu ograniczyliśmy naszą wizytę do odnalezienia trzech nagrobków. Pozostałe wymienione imiona i nazwiska nic nie mówią szerszej publiczności. Zwiedzanie znacząco utrudnia brak wyszukiwarki grobów lub planu przy wejściu z zaznaczonymi ważnymi miejscami. A szkoda, bo parking przed cmentarzem jest wykorzystywany przez zwiedzających pałac wilanowski i pewnie niektórzy z chęcią by weszli również na cmentarz.

Tak jak sporo cmentarzy parafialnych ten również jest „zagęszczony”, tak że w wielu miejscach nie da się przejść pomiędzy grobami.

 

Groby centralnie są położone wokół XIX wiecznej kaplicy (tutaj znajdują się groby Stanisława Kostki i Ignacego Potockich) aby później już przejść w standardowy układ  pomiędzy prostopadłymi ścieżkami.

Sporą część przy wejściu na cmentarz zajmują mogiły wojenne, zarówno powstańców 1863, jak i poległych we wrześniu 1939 i podczas Powstania Warszawskiego.

Groby, które odwiedziliśmy to

Romana Wilhelmiego, z ciekawą figurą nagrobną,


Przemysława Gintrowskiego


oraz przy okazji, przy samej kaplicy, Jana Wejherta.

Z osób, których nazwiska kojarzę, pochowani są tam również: Anna Radziwiłł, Jerzy Szmajdziński, Ireneusz Sekuła, Tadeusz Sąsara. Może kiedyś uzupełnię galerię o nowe nagrobki, ale tak jak wspomniałem, zwiedzanie cmentarza bardzo utrudnia brak wyszukiwarki/indeksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *