Mazowieckie włóczęgi – Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna

Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna czyli inaczej Radiostacja Babice została zbudowana w latach 1922 i 1923. Jedna z największych radiostacji na świecie faktycznie składała się z dwóch stacji: stacji nadawczej w Grodzisku Mazowieckim i stacji nadawczej obok Fortu Babice. Ja odwiedziłem to co pozostało po Radiostacji Babice.

Stacja w 1939 roku została zajęta przez Niemców a 16 stycznia 1945 Niemcy wysadzili w powietrze maszty.

W 2017 roku pozostałości Centrali zostały wpisane do rejestru zabytków ale… nie wiem jak to działa, bo część po lewej stronie ulicy Radiowej (wyjeżdżając z Warszawy) jest opisana (przy każdym fragmencie budowli) stoi tabliczka, pozostałości budynku centrali są ogrodzone, a część po prawej stronie to niby te same podstawy słupów, wartownia i inne pozostałości po budynkach, które wyglądają na „niezaopiekowane”.

Jedna z czterech podstaw nóg wieży.

Wartownia

Wartownicy ogrzewali się „kozą”, to otwór kominowy w dachu.

Ruiny budynku radionadawczego

Linia kolejowa

Tutaj widać jak potężne maszty to były, zdjęcie jest robione z jednej „nogi” w tle widać pozostałe dwie.

Niestety, a może „stety”, ta dzika część jest rzeczywiście dzika, czasami trzeba podrzucić gałęzie żeby przejść do budowli po baaardzo podmokłym terenie. Jeśli ktoś się tam wybierze, należy uważać, cały czas stoją pozostałości ogrodzenia zrobione z drutu kolczastego.

Dodatkowo zahaczyłem o ruiny budynku, którego przeznaczenia nie znalazłem w Internetach. Ruiny stoją rzut beretem od narożnika lotniska Bemowo.

Na koniec zalinkowałem plan zabytku, który wraz z opisem jest dostępny na stronie urzędu miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *