Mazowieckie Włóczęgi – Dwór w Dębinkach

Cyprian Kamil Norwid. Dlaczego akurat on? Dwór w Dębinkach znajdujemy w Internecie jako muzeum właśnie tego twórcy. Muzeum tam jeszcze nie ma ale mam szczerą nadzieję, że uda się je zorganizować.

Ale do początku.

Dwór klasycystyczny, zbudowany przed 1841 rokiem dla Ksawerego Dybowskiego. Wcześniej stał tam prawdopodobnie dwór poprzedniego właściciela Dębinek, Jana Renarda. Ale w kontekście tego co wcześniej napisałem właśnie Ksawery Dybowski jest osobą kluczową. Był on bowiem dziadkiem Cypriana Norwida i ten bywał na wakacjach właśnie w tym dworze. Ten dwór to ok. 5 kilometrów od miejscowości, w której urodził się Norwid.

Po wojnie, zniszczony dwór został odbudowany, upaństwowiony i standardowo wykorzystywany jako dom dziecka. Po przeniesieniu domu dziecka do Wyszkowa (już w XXI wieku) dwór stał opuszczony i tak jak wiele tego typu zabytków był regularnie okradany i dewastowany. Niecałe dwa lata temu podjęto decyzję o umiejscowieniu tam pierwszego w Polsce muzeum Cypriana Norwida. Wtedy w budynkach nie było okien, pokradziono całe wyposażenie, również kaloryfery, dzięki którym zostały zniszczone parkiety (po wycięciu kaloryferów przez złomiarzy woda lała się na posadzkę). Teraz sporo rzeczy jest ogarniętych ale dach nadal cieknie.
Ważne jest, że miejscem tym zajmują się ludzie z pasją, zarówno pan, który nam opowiedział o dworze (miejscowy, opowiadał, że z dzieciakami z domu dziecka, za małolata grał w piłkę na terenie pałacowym) jak i kierownik (którego nie poznaliśmy, ale wiele o nim usłyszeliśmy). We dworze jest niewiele, żeby nie powiedzieć, że prawie nic ale znajdujemy tam dwa fortepiany. W okresie wakacyjnym, w weekendy, odbywają się tam koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Wszystko za darmo, co więcej, z darmowym dowozem autobusem z centrum Warszawy, Tłuszcza i Wyszkowa. Warto zajrzeć na facebook’a czy czegoś interesującego nie ma w najbliższej przyszłości.

Pod drzewami parkowymi stoi niewielka kapliczka

i grób żołnierza AK, który zginął w 1944 roku.

Niepiękną pozostałością po PRLu i domu dziecka jest budynek stojący na terenie parku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *