Podróże – Chorwacja 2023 – Split wąskimi uliczkami

Moje pierwsze spotkanie z Chorwacją i Splitem było nietypowe. Ludzie kojarzą Chorwację z wakacjami, pogodą, piękną wodą, a Split z portem, z którego odpływa się na liczne wyspy na Adriatyku, gdzie można odpocząć. U mnie było inaczej. Jest rok 1994, Legia ma grać kwalifikacje do Ligi Mistrzów, w byłej Jugosławii cały czas trwa wojna. Mimo tego, UEFA nie ma problemu z tym, żeby drużyny z krajów, na których terenie nadal toczą się jakieś walki, grały u siebie. Skoro tak, to Legia oczywiście losuje Hajduka Split. Dla freaków, którzy jeżdżą za klubem to jest wyzwanie. Jest wojna, mówi się, że kibice Hajduka potrafią ganiać z bronią ostrą. To co? Lecimy. Wczasy (sic!) kosztują śmieszne pieniądze, bo do kraju w stanie wojny, na wczasy jeżdżą tylko świry – czyli Polacy, Węgrzy i Czesi.

Dalej prosto – samolot, międzylądowanie w Puli, gdzie na lotnisku stoją tylko bombowce, kontrola graniczna już tam, do samolotu dosiadają się lokalesi, w środku nocy lądujemy w Splicie i łódką organizatorzy przeprawiają nas na Brac. Ośrodek jest w połowie zamknięty – czyli nie działają dyskoteka i kasyno.

Zdjęć mam niewiele, bo wtedy jeszcze trzeba było zabrać ze sobą klisze… ale widać różnicę – zarówno pasaż nad wodą (czyli Riva) jak i wąskie uliczki starówki, teraz tętniące życiem, są prawie puste a w centralnym (obecnie) miejscu Pałacu Dioklecjana, palety z dachówkami. Rok wcześniej armia serbska nadleciała podczas burzy helikopterami i zbombardowała miasto. Na ulicach samochody Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. W hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, uchodźcy.

1994
Must See w Splicie to przynajmniej dwa „miejsca” – Pałac Dioklecjana oraz Park Šuma Marjan na wzgórzu górującym nad miastem. Ale urok Splitu to całe stare miasto, wąskie uliczki, kamieniczki, przejścia, zaułki, milion knajpek, lodziarnie. Można tam wracać.

2023Jedna uwaga do wpisu “Podróże – Chorwacja 2023 – Split wąskimi uliczkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *