Mazowieckie Włóczęgi – cmentarz leśny w Laskach

Jakoś tak się złożyło, że opisałem mnóstwo miejsc w Puszczy Kampinoskiej i okolicach a nie opisałem miejsca, które odwiedzałem wielokrotnie. To Ośrodek dla Niewidomych i cmentarz leśny na terenie Ośrodka, w Laskach.

Cmentarz powstał ok. stu lat temu, wraz z powstaniem Ośrodka. To cmentarz jedyny w swoim rodzaju. Aby pochować tutaj bliską osobę, nie wystarczy mieć worka pieniędzy. Oprócz sióstr zakonnych, które prowadzą Ośrodek, na cmentarzu groby mają wyłącznie osoby  w jakiś sposób związane z Ośrodkiem w Laskach. Dodatkowo klimat cmentarza tworzą las, w którym cmentarz jest położony oraz specyficzne nagrobki. Mianowicie, nie można już teraz postawić tam grobu z płytą czy grobowca. Nagrobki są skromne, obramówka, najczęściej ułożona z kamieni polnych, w środku obsadzone zazwyczaj begoniami a jesienią wrzosami.

Krzyże, głównie tzw. franciszkańskie, takie z górnym ramieniem o długości równej połowie bocznych ramion.

I wreszcie inskrypcje, które zazwyczaj są umieszczane na kamiennych płytach albo znów kamieniach.

A jeśli ktoś, oprócz docenienia atmosfery tego cmentarzyka, chciałby odwiedzić groby znanych osób, to tutaj też znajdzie kilka (naście?) nazwisk, o których wcześniej bez wątpienia słyszał.

Ale zanim przejdę do tych „well known”, jeszcze ważne miejsce na cmentarzu – grób Róży Czackiej, matki przełożonej, założycielki „Lasek”, księdza Korniłowicza, współtwórcy „Lasek” oraz księdza Marylskiego, również współtwórcy „Lasek”.

Najczęściej odwiedzanym grobem na cmentarzu w Laskach jest, oczywiście, grób premiera Mazowieckiego. Ten odchodzi od „standardu”, ponieważ krzyż jest brzozowy.

Czyje groby możemy jeszcze zobaczyć na tutejszym cmentarzu?

Alfabetycznie:

Marian Brandys

Sylwia Irena Dziedzic

Jan Lechoń

Aleksander Małachowski

Antoni Słonimski

Stanisław Stomma

Ludwik Stomma grób symboliczny

Jerzy Zawieyski

Jan Zieja

Tutaj też są groby zbiorowe. Bardzo nietypowy grób, w którym są złożone szczątki osób, które zostały wykopane podczas budów realizowanych na terenie Puszczy Kampinoskiej.


Po zwiedzeniu cmentarza warto zajrzeć również do kaplicy na terenie ośrodka.

———————————————————————————————

Jan Lechoń B I 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *