Hamburg 2024 – T&T

Tips and tricks tym razem krótkie ale wydaje się, że warto parę informacji przekazać.

Po pierwsze komunikacja

Sieć komunikacyjna jest bardzo fajna. Dojazd do lotniska, w przeciwieństwie do wielu innych miast i w Europie i na świecie, nie jest okazją do dorobienia ani dla miasta ani dla pazernych taksówkarzy bo do samego lotniska dojeżdża kolejka i jest to w podstawowej strefie komunikacyjnej miasta.

Co robimy, żeby optymalnie podróżować komunikacją publiczną? Nie będę doradzał podróży na gapę, choć zastanawialiśmy się, ile osób tak jeździ, bo nie spotkaliśmy tam kontroli biletów. Można kupować bilety. Można kupować bilety jednorazowe i dzienne. Z naszego punktu widzenia optymalnym rozwiązaniem okazał się bilet nazwany „9 am group ticket”. Bilet obowiązuje w dni powszednie od 9 rano, w soboty, niedziele i święta całą dobę. Bilet jest dla maksimum 5 osób a koszt jest taki, że opłaca się go kupić już przy dwóch osobach. Aby jeszcze obniżyć koszt jednocześnie ułatwiając zakup i planowanie należy zainstalować na telefonie apkę. W sklepie popularna jest apka hvv switch, która dodatkowo pozwala na wynajmowanie hulajnóg, skuterów i samochodów ale z tą apką jest problem – nie akceptuje kart kredytowych innych niż niemieckie. Jeśli ktoś ma pay pal i podpiętą pod pp kartę, to może korzystać z tego rozwiązania, ja usunąłem hvv switch i zainstalowałem oficjalną apkę komunikacyjną, hvv – ÖPNV Tickets & Fahrinfo. Tutaj działa polska karta. Pewnym problemem było kupienie biletu na lotnisku, bo na poziomie stacji kolejki jest słabo z netem, ale się udało. Warto pamiętać, że bilet aktywuje się 180 sekund po kupieniu (to dlatego, żeby nie kupować biletów po zauważeniu kontroli). Apka posiada również planowanie podróży, choć czasami się gubi i warto na to zwracać uwagę, oraz monitoruje przejazdy autobusów i kolejek (tzn. na mapie widać gdzie jest monitorowany pojazd).

Bilet, o którym pisałem, pozwala również na pływanie stateczkami komunikacji publicznej. Warto sobie ściągnąć mapę i zaplanować sobie pływanie. Większość linii nie pływa w niedziele więc na to też trzeba zwrócić uwagę.

Przy głównej części nabrzeża stateczki odpływają stąd, trzeba tylko dobrze się przyglądać i wyszukać informację o „przystankach” pomiędzy niezliczoną liczbą informacji o komercyjnych rejsach.

Jeśli ktoś zamierza zwiedzać cmentarz Ohlsdorf, to warto wiedzieć, że oba autobusy jeżdżące po cmentarzu, również są w sieci objętej biletem.

Po drugie jedzenie

Nie podpowiem wiele ale fast foodowo praktycznie wszystkie punkty na wybrzeżu podają to samo, czyli kiełbę w dowolnej konfiguracji oraz buły z rybami też w wielu kombinacjach. My obiad jedliśmy w restauracji rybnej Daniel Wischer i mogę z czystym sumieniem ją polecić.

i wieczne utrapienie turystów, czyli toalety

uliczne są płatne, głównie automaty. W knajpach różnie, czasami są babcie klozetowe (u Daniela Wischera tak jest), cmentarzu Ohlsdorf jest sporo i są bezpłatne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *