Podróże – Bośnia i Hercegowina, Chorwacja 2024 – Sarajewo – Ratusz

Do budynku Ratusza przymierzaliśmy się kilka razy. Raz było zbyt późno, drugi raz w Ratuszu była impreza. Do trzech razy sztuka, więc za trzecim razem się udało, aczkolwiek nie bez perturbacji. Zwiedzanie Ratusza jest biletowane. Wejście kosztuje 10 marek bośniackich. Dajemy w kasie stówkę i… witaj PRLu – nie ma wydać. Czujecie to, nie ma wydać ze stówy a kartą nie przyjmuje. Wpierw kasjer pali głupa obracając w dłoniach ten nasz potężny banknot, ale wreszcie mówi – ok, wchodźcie, jak będziecie wychodzić, zapłacicie. Git, to wchodzimy.

Pierwszy budynek Ratusza został zbudowany w końcu XIX wieku.

Najważniejsze zdarzenie z historii Ratusza to wizyta arcyksięcia Franciszka Ferdynanda 28 czerwca 1914. To kilka minut po wizycie w Ratuszu wraz z żoną Sofią zostali zastrzeleni przez zamachowca, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu I Wojny Światowej.

zdjęcie ze strony www.vijecnica.ba

Wystawa związana z wizytą arcyksięcia z małżonką.

 

W roku 1947 budynek zmienił funkcję, umieszczono tutaj Akademię Nauki i Sztuki, a w 1951 dołożono jeszcze funkcję biblioteczną.

Wreszcie w nocy z 25 na 26 sierpnia 1992 roku budynek został zbombardowany, co spowodowało potężny pożar skutkujący zniszczeniem ok. 2 milionów książek i innych materiałów oraz oczywiście uszkodzeniem konstrukcji i wyposażenia budynku.

W podziemiach budynku zorganizowana jest wystawa pokazująca jak wyglądał Ratusz po bombardowaniu. Prezentowany jest również, na ekranach, koncert, który odbył się w oblężonym Sarajewie, 19 czerwca 1994 roku. Grała Orkiestra Filharmonii Sarajewa.

Odbudowę Ratusza rozpoczęto w 1996 roku dzięki wsparciu finansowemu Austrii, w 1999 Komisja Europejska przeznaczyła kolejną transzę pieniędzy na kontynuację rekonstrukcji. Prace trwały od listopada 2002 do lutego 2004.

W chwili obecnej budynek pełni rolę ratusza ale odbywają się tam również imprezy kulturalne, gospodarcze i spotkania polityczne.
Na dwóch piętrach budynku wystawione są instalacje artystyczne nawiązujące do wojny jugosłowiańskiej.Jedna uwaga do wpisu “Podróże – Bośnia i Hercegowina, Chorwacja 2024 – Sarajewo – Ratusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *