Podróże – Litwa 2025 – Troki

Pół dnia poświęcamy na wycieczkę do Troków.

Miasto niecałe 30 kilometrów od Wilna. W średniowieczu stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego przed przeniesieniem jej do Wilna. Mieszkali tu Litwini, Polacy, Żydzi, Karaimi i Rosjanie.

Mamy trzy strony z przewodnika:

Karaimi

Troki są centrum kultury Karaimów na Litwie, małej grupy etnicznej wyznającej karaimizm. Ich tradycyjne domy miały być atrakcją turystyczną. Pewnie kiedyś wyglądały atrakcyjnie, teraz gdy część jest zdewastowana lub wypłowiała, część unowocześniona a niektóre tylko wybudowane w stylu, moim zdaniem zatraciły urok.







Warto za to wstąpić do restauracji na kibiny – pierogi karaimskie z mięsem lub warzywami.

Zamek w Trokach

Najsłynniejszy zabytek, położony na wyspie jeziora Galvė. Zbudowany w XIV-XV w. przez wielkich książąt litewskich, m.in. Witolda. Był rezydencją książęcą i twierdzą obronną.

Obecnie to muzeum z ekspozycjami o historii regionu i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W pierwszej chwili obawialiśmy się, że atrakcyjność jest na poziomie zamku w Ciechanowie ale na szczęście się pomyliliśmy. Zarówno liczba jak i atrakcyjność artefaktów wystawianych w pomieszczeniach zamkowych jest warta ceny biletu.
















Figura Putina w lochach























Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Został ufundowany w 1409 roku przez wielkiego księcia litewskiego Witolda. Pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, z czasem przeszedł przebudowy, które dodały elementy barokowe, zwłaszcza we wnętrzu.








Obraz Matki Boskiej Trockiej, zwany też Matką Bożą z Trok, to cudowny wizerunek znajdujący się w głównym ołtarzu kościoła. Jest jednym z najstarszych i najbardziej czczonych obrazów maryjnych na Litwie.
Tradycja głosi, że obraz pochodzi z XIV wieku i został podarowany Witoldowi przez cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa. Obraz zyskał sławę cudownego w XV wieku, przyciągając pielgrzymów. Matka Boska Trocka była koronowana w 1718 roku przez papieża Klemensa XI.

 

Co jeszcze można zobaczyć w Trokach, ale my tego nie zrobiliśmy?

Miasto otaczają jeziora (m.in. Galvė, Skaistis, Totoriškės). Z zamku trockiego można zobaczyć z daleka

Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu

Pałac dopiero w drugiej połowie XIX wieku został zakupiony przez hrabiego Józefa Tyszkiewicza. Był letnią rezydencją rodziny, do czasu II Wojny Światowej, gdy został zajęty i znacjonalizowany przez władze radzieckie. W czasach socjalizmu było tam sanatorium i ośrodek wypoczynkowy. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości pałac odnowiono we współpracy z muzeum w Wilanowie, a od 2012 roku jest udostępniony zwiedzającym. Ale to wycieczka trochę dłuższa.

Można też obejrzeć go z bliska, wybierając się na rejs stateczkiem po jeziorach. Lub odwiedzić osobiście, ale patrząc na dostęp, to na pierwszy rzut oka wygląda na to, że niezbędny jest samochód (lub rower) i więcej czasu.

Muzeum historii w zamku na półwyspie

Wcześniej większy i ważniejszy zamek pełniący funkcje obronne, później był tam klasztor dominikanów i więzienie. Teraz jest muzeum i administracja kompleksu muzeum historii.

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

Niestety (stety) była w remoncie więc nie można było zajrzeć do środka.

Niewiele obrazków współczesnych zabudowań z drogi wartych uwiecznienia.


i willa na drugim brzegu jeziora, która kiedyś musiała być atrakcyjna a teraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *