Podróże – Łotwa 2024 – Ryga – ryscy Żydzi

O miejscu, w którym był obóz koncentracyjny Kaiserwald już wspominałem tutaj.

Obóz powstał w marcu 1943 roku i „działał” do października 1944. Potem weszli Ruscy. To był klasyczny obóz pracy, więźniowie pracowali na terenie całej Łotwy.

Centralnym miejscem pamięci o łotewskich Żydach jest muzeum getta ryskiego. Muzeum znajduje się na terenie Moskiewskiego Przedmieścia, ale poza granicami terenu getta.

Większa część muzeum to wystawy pokazujące życie społeczności żydowskiej na Łotwie, przed wojną i w czasie wojny ale również inne zdarzenia dotyczące społeczności żydowskiej.

Dla nas najciekawszą historią była ucieczka 930 żydowskich uchodźców na pokładzie MS St. Louis. Statek wypłynął z Hamburga 13 maja 1939 roku. Rejs na Kubę. Po dopłynięciu do celu okazało się, że Kubańczycy nie chcą ich wpuścić. W rezultacie na wyspie pozostało tylko 29 pasażerów. Ani Stany ani Kanada nie zdecydowały się na przyjęcie uchodźców, więc statek wrócił do Europy. 288 pasażerów przyjęła Wielka Brytania, pozostali trafili do Francji, Belgii i Holandii. Z tych, którzy pozostali na kontynencie 254 osób zginęło w Holocauście.

Na otwartym powietrzu stoi kilka instalacji mających upamiętnić cierpienie Żydów.

Oprócz symbolicznych instalacji na terenie muzeum jest również przykładowy dom żydowski z terenu getta.

Parter to wystawa zdjęć i makiet ważnych budynków żydowskich z terenu Łotwy przedwojennej. Po sprawdzeniu na mapach google wskazanych adresów okazuje się, że sporej części budynków już nie ma. Udało się zidentyfikować kilka z terenu Rygi. O nich później.

Piętro to „wzorcowe” mieszkanie z dużą liczbą artefaktów.










To teraz spacer aby obejrzeć kilka miejsc pozostałych po społeczności żydowskiej.

Synagoga Kolumnowa przy ulicy Stabu 63. Wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, spalona przez Niemców w 1941 roku wraz z grupą Żydów w środku. Po wojnie odbudowana, wróciła do gminy żydowskiej w 1995 roku.

Stara-Nowa Synagoga przy ulicy Latgales 57 kiedyś Maskavas 57. Powstała w końcu XVIII wieku , przebudowana w 1888 roku, wtedy też zlikwidowana została synagoga a zrobiono tam mieszkania.

Ruiny Wielkiej Synagogi Chóralnej przy ulicy Dzirnavu 124. Synagoga była wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Spalona przez Arājs Kommando czyli łotewską jednostkę pomocniczą policji oraz Niemców, również z Żydami w środku, w 1941 roku.





I na koniec pomnik ku czci Jānisa Lipke, łotewskiego robotnika portowego, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Uratował 56 łotewskich Żydów z getta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *