Cmentarz jeńców radzieckich 1941-44 w Białobrzegach

W Białobrzegach podczas II Wojny Światowej Niemcy zorganizowali obóz jeniecki, w którym przebywali żołnierze Armii Czerwonej. Na terenie obozu chowano jeńców, którzy głównie zginęli z głodu, teraz znajduje się ten cmentarz. Oprócz dużej liczby żołnierzy radzieckich w obozie przebywali również internowani żołnierze włoscy (od 1943 do 1944 roku).

Trzy groby z pełnymi danymi zmarłych Włochów znajdują się z prawej strony przy wejściu. Włochów w obozie przebywało ponad dwa tysiące ale nie stwierdzono ilu z nich zginęło.

Na cmentarzu podczas badań w końcu lat czterdziestych ubiegłego wieku zidentyfikowano ok. 10 tysięcy pochowanych. I teraz najważniejsze – cmentarz jest generalnie zaniedbany. W 2010 roku grupa okolicznych mieszkańców postarała się uporządkować teren, pomalowali gwiazdy na nagrobkach i ustawili dwie tablice informacyjne. Ta druga mocno obecnie niepolityczna…

Dlaczego dopiero w 2010 skoro Związek Radziecki i jego spadkobierczyni Rosja są mocno wrażliwi na punkcie cmentarzy żołnierzy radzieckich? Jak wieść gminna niesie problemem było to, że to byli jeńcy a tych traktowano w ZSRR jako zdrajców i ich grobom nie należał się szacunek. To chyba jest odpowiedź na nasze pytanie, które sobie zadaliśmy po obejrzeniu cmentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *