Fort Beniaminów

Fort Beniaminów, wybudowany przez Rosjan w latach 1904-1909 jako element Warszawskiego Rejonu Fortecznego. Według wiki budowy fortu nie dokończono. W czasie I Wojny Światowej na zapleczu Fortu byli internowani polscy oficerowie, w czasie wojny 1920 roku Fort obronił się przed atakami Rosjan, w czasie II Wojny Światowej fort był oczywiście obsadzony przez Niemców a na terenie Fortu zorganizowali oni również obóz dla jeńców radzieckich.

Po wojnie Fort oczywiście należał do wojska a później, tak jak wiele okolicznych obiektów militarnych, został sprywatyzowany.

Na jednej ze ścian Fortu można przeczytać napis w języku rosyjskim „Добиeм фашистского зверя в его берлоге” czyli „Dobijemy faszystowskiego zwierza w jego barłogu”. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnej informacji o tym napisie, w szczególności czy jest on oryginalny czy później ktoś np. kręcił jeszcze jakiś film, którego fachowcy jeszcze nie zidentyfikowali.

W Internecie można znaleźć plany przebudowy Fortu ale patrząc na to jak architekt sobie to wymyślił to po takiej przebudowie nikt by nie zauważył, że to obiekt zabytkowy.

W 1970 roku Fort „występował” w 18 odcinku Czterech pancernych (miejsce obok szpitala obozowego, z którego uciekali Szawełłowie), ponoć w Przygodach psa Cywila a w 2016 w Czasie honoru. Ale wszystkie te role to raczej role statystów.

Zgodnie z Artykułem 29 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wolno  przytaczać  w utworach  stanowiących  samoistną  całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory  fotograficzne  lub  drobne  utwory  w całości,  w zakresie  uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

W związku z powyższym klatki z filmów traktuję jak urywki rozpowszechnionych utworów w celu przekazania informacji na temat lokalizacji, w których filmy były kręcone, lub które są pokazane w filmach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *