Warszawa Cmentarze – Powązki Wojskowe

Ponieważ Powązki cały czas nie są w całości zwiedzone przeze mnie, to czasami w wolnej chwili tam zaglądam. Tym razem zajrzałem rzeczywiście na chwilę, w szczególności żeby odwiedzić grób mojej licealnej wychowawczyni, bo niedawno odkryłem w necie, że już jej nie ma z nami.

Największe zdziwienie to to, że przez cały czas w szkole wyglądała jakby była babcią i zaraz miała iść na emeryturę a do emerytury było jeszcze sporo czasu.

Dalej ogarnąłem groby Legionistów:

Kazimierz Deyna, którego ciało zostało przeniesione z grobu w Stanach.

Władysław Stachurski, piłkarz (1964-1973) i trener (1990-91, 1996-97) Legii i selekcjoner Reprezentacji w latach 1995-96.

Kazimierz Górski, którego kariery jako trenera Reprezentacji nie trzeba nikomu przypominać ale on też był piłkarzem (1945-53) i trenerem (1959, 1981-82) Legii.

I jeszcze jedna osoba, która nie była powszechnie znana ale w historii Legii mająca znaczenie nie do przecenienia, to Zbigniew Korol. To człowiek, który przyszedł do Legii jako działacz. Zajmował różne stanowiska a finalnie, po latach aktywności zawodowej skupił się na prowadzeniu Kroniki Klubowej. Związany był z Legią ponad 60 lat.

Ponieważ Legia była klubem wielosekcyjnym to na Powązkach można znaleźć groby również innych sportowców, którzy swoje życie związali z tym klubem.

W tej samej alei, w której leżą Deyna, Stachurski i Górski, można znaleźć również grób Andrzeja Piątkowskiego, szablisty, trzykrotnego medalisty olimpijskiego w drużynie (1956 srebro, 1960 srebro, 1964 brąz) oraz trzykrotnego mistrza świata w drużynie (1959, 1962, 1963).

Inni sportowcy, których groby odwiedziłem, to Warszawianka, Kamila Skolimowska, pośrednio powiązana z Legią bowiem jej ojciec Robert Skolimowski był wybitnym ciężarowcem Legii. Kamila to oczywiście złota medalistka Igrzysk Olimpijskich z Sydney.

I jeszcze dwóch sportowców – Witold Woyda, szermierz, dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium’72 we florecie indywidualnie i w drużynie.

oraz Elwira Seroczyńska, srebrna medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley’60 w łyżwiarstwie szybkim.

Teraz szybko przechodzimy do znanych artystów.

Jacka Kaczmarskiego nikomu nie trzeba przedstawiać.

Wojciech Siemion pewnie teraz przez wielu jest uznawany za potępionego za swoją działalność na rzecz zaprzeszłej władzy, ale wybitnym aktorem był.

Jan Machulski, wielki człowiek, aktor, reżyser i nauczyciel.

Jerzy Kawalerowicz, wybitny reżyser.

Ryszard Kapuściński, chyba nie wymaga dodatkowego komentarza. Tutaj warto zacytować sentencję z jego nagrobka „Trzeba być dobrym dla ludzi”.

Tadeusz Łomnicki, którego młodzi ludzie mogą kojarzyć z roli Michała Wołodyjowskiego z Przygód pana Michała i Potopu ale był on wykonawcą wielu innych wybitnych ról.

Kolejny grób bardzo mnie zdziwił. Grób jest ziemny i obłożony kamieniami. Na deseczkach wbite są tabliczki z trumien Ewy i Czesława Petelskich. „Baza ludzi umarłych” w reżyserii Czesława Petelskiego, to film, który obejrzałem kilkanaście razy.

Niezliczona ilość filmów jest w dorobku Zbigniewa Zapasiewicza. Jego grób też znajduje się na Powązkach Wojskowych.

Śmierć Macieja Kozłowskiego chyba poruszyła wszystkich, którzy go znali z filmów i desek teatrów.

i wreszcie dochodzimy do grobu odtwórcy ról Klossa i Pana Samochodzika, czyli Stanisława Mikulskiego.

Chwilę wcześniej można odwiedzić grób profesora Religi.

A po drodze do wyjścia mija się nagrobek kontrowersyjnego Żołnierza Wyklętego, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Z ciekawych rzeczy, które nie są elementem jego legendy, jest fakt, że urodził się w Stryju. Ponieważ moja babcia też tam się urodziła to swego czasu interesowałem się tematem tego miasta. Okazuje się, że miasto, obecnie nic nie mówiące pewnie większości Polaków, było miejscem urodzenia wielu znanych osób: Edwarda Heila, Jana Kociniaka czy Kornela Makuszyńskiego. W Stryju urodził się również Łew Rebet, nacjonalista ukraiński, zamordowany w 1957 roku przez agenta KGB, tego samego, który zamordował Banderę – Bohdana Staszynskiego.

dav

Dalej, przy samej bramie odwiedzam jeszcze nagrobki:

Karola Modzelewskiego

Zbigniewa Romaszewskiego

Janusza Głowackiego

i premiera Jana Olszewskiego.

Kazimierz Deyna = Kwatera C31, Rząd Tuje, Grób 20
Władysław Stachurski – C29, Tuje, 14
Kazimierz Górski – A29, Tuje, 8
Zbigniew Korol – D25, 10, 1
Andrzej Piątkowski – C29, Tuje, 15
Kamila Skolimowska – C29, Tuje, 6
Witold Woyda – C31, Tuje, 19
Elwira Seroczyńska – A29, Tuje, 6
Jacek Kaczmarski – C31, Tuje, 17
Wojciech Siemion – C29, Tuje, 12
Jan Machulski – C29, Tuje, 5
Jerzy Kawalerowicz – A29, Tuje, 19
Ryszard Kapuściński – A29, Tuje, 18
Tadeusz Łomnicki – A30, Tuje, 14
Ewa i Czesław Petelscy – A30, Tuje, 13
Zbigniew Zapasiewicz – II B 30, Tuje, 1
Maciej Kozłowski – II B 30, Tuje, 6
Stanisław Mikulski – B32, Tuje, 22
Zbigniew Religa – A29, Tuje, 23
Zygmunt Szendzielarz – A18, 1, 30
Karol Modzelewski – A2, Al. Zasłużonych, 11
Zbigniew Romaszewski – A2, Al. Zasłużonych, 10
Janusz Głowacki – A2, Al. Zasłużonych, 5
Jan Olszewski – A2 DOD, Al. Zasłużonych, 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *