Hamburg 2024 – kościół św. Michała

Kościół ewangelicko-luterański na starym mieście hamburskim. To stare miasto to nazwa umowna, bo w wielu miejscach jest sporo nowej zabudowy. Kościół został zbombardowany 11 marca 1945 roku, wieża pozostała ale odbudowa kościoła trwała 7 lat a konsekracja odbyła się dopiero w 1955 roku. Świątynia w stylu barokowym jest kolejnym budynkiem kościelnym stojącym w tym miejscu, bo przed ostatnią, wspomnianą, odbudową, kościół spłonął w 1906 roku (ogień zaprószony podczas remontu), w 1750 również został zniszczony przez ogień spowodowany uderzeniem pioruna.

Wnętrze kościoła to 2,5 tysiąca miejsc siedzących.

Ołtarz główny zbudowany w 1910 roku.

Uwagę zwraca marmurowa ambona również z 1910 roku, wykonana na wzór poprzedniej przez Otto Lesinga.

Standardowo oglądamy organy, czasami większe, czasami mniejsze, te budzą zachwyt. Te główne mają 6665 piszczałek. Po obu stronach nawy głównej organy boczne.

 

Wieża, z której roztacza się widok na Hamburg ma ponad 132 metry. Można na nią wejść po schodach (453 stopnie) lub wjechać windą.
Drugą płatną atrakcją (pierwszą jest wieża) jest krypta.  Pod całą posadzką kościoła znajdują się grobowce, z których najznaczniejszym jest grobowiec Carla Philippa Emanuela Bacha, kapelmistrza w kościele (syna Johanna Sebastiana Bacha).

Obok kościoła stoi pomnik Marcina Lutra również wykonany przez Otto Lesinga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *