Zamek w Wiśniczu

Trasę z Cisnej do Zakopanego wydłużyliśmy troszeczkę o wycieczkę do Nowego Wiśnicza. Celem wycieczki był oczywiście zamek.

Ciekawe miejsce i historycznie i współcześnie. Historycznie zamek przechodził z rąk do rąk różnych rodzin szlacheckich. Chyba okres rozkwitu to własność Lubomirskich. Doszczętnie ograbiony przez Szwedów podczas Potopu, później już nie powrócił do wcześniejszego poziomu zamożności. W 1831 roku strawiony przez pożar, odkupiony na początku XX wieku znów przez Lubomirskich,  którzy rozpoczęli remont przerwany przez IIWŚ. Po wojnie przejęty przez państwo i wreszcie odbudowany. W salach wystawowych można obejrzeć zdjęcia powojennych, malowniczych ruinek. Muszę stwierdzić, że wykonano tam kawał dobrej roboty.

W 2008 roku zamek przeżył kolejny najazd, tym razem filmowców, którzy kręcili tutaj film „Janosik. Prawdziwa historia” w reżyserii Agnieszki Holland.

My dojeżdżamy do parkingu pod zamkiem dosyć późno, bo około 13 ale tłumów nie było. Zamek zwiedza się z przewodnikiem, więc mieliśmy 20 minut na powałęsanie się po dziedzińcu.

Poza wycieczką dostępna była również kaplica przyzamkowa oraz możliwość zajrzenia do katakumb. Po zagadaniu z panią sprzedającą bilety udało nam się nie tylko zajrzeć ale również zejść do katakumb, w których można obejrzeć sarkofagi Lubomirskich.

Wieniec od prezydenta Dudy został, niedługo przed naszym pobytem, złożony w związku z rocznicą bitwy pod Chocimiem, w której Stanisław Lubomirski dowodził polskimi wojskami od 24 września po śmierci Jana Karola Chodkiewicza.

Wreszcie wchodzimy do zamku. Przewodniczka bardzo fajna, niestety trafiła nam się spora grupa ludzi z małymi dziećmi, które z oczywistych powodów nie były zainteresowane tym co mówi przewodniczka, nudziło im się, więc oprócz tego, że plątały się pod nogami, to jeszcze głośno wyrażały swoje niezadowolenie z powodu łażenia po schodach i komnatach. Generalnie w niektórych momentach czuliśmy się jak na przerwie na parterze szkoły podstawowej. Do tego doszedł jeszcze „profesjonalny” fotograf z rodziną, który w każdym miejscu spędzał kilka minut na fotografowaniu swojej ca. 7 letniej córeczki (a teraz się obróć w prawo, teraz podnieś rękę, teraz dygnij, przesuń się, złap rąbek sukieneczki…).

Mimo przeszkód udało nam się złapać kilka ujęć. Zapraszam do oglądania.W zamku jest również niewielka ekspozycja pokazująca historię klasztoru Karmelitów Bosych w Nowym Wiśniczu, przekształconego w końcu XVIII wieku w zakład karny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *